Amazon, 10 Binden Fazla Facebook Küme Yöneticisine Dava Açtı

Bir ürün satın almaya karar verirken ürünü daha önce satın alanların yorumları artık karar sürecimizi etkileyen bir numaralı faktör durumuna geldi. Tabii bunu bilen bazı kişi ve gruplar da ürünler hakkında aldatıcı/sahte yorumlar paylaşmaya başladı. Uzun süredir devam eden bu durum hakkında e-ticaret devi Amazon, yeni bir harekete imza attı.

Amazon, Facebook’ta 10 binden fazla grubun yöneticisine karşı dava açtı. Şirket, grup yöneticilerini, kişileri para veya ürün ödülü karşılığında sahte yorum yaptırmakla suçladı. Söz konusu grupların Amazon’un ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Japonya sitelerinde faaliyet gösterdiği paylaşıldı.

Sahte yorumlar, özellikle bazı kategorilerde uzun zamandır görülüyor:

The Washington Post’un 2018 yılında yaptığı bir araştırma, sahte yorumların özellikle bluetooth kulaklık ve sağlık takviyesi gibi kategorileri gerçek anlamda domine ettiğini ortaya koymuştu. Post, bu yorumların özellikle Facebook’taki gruplarda yapılan örgütlenmeyle kurgulandığını paylaşmıştı.

Bu dava, Amazon’un sahte yorumlara karşı açtığı ilk dava değil:

Amazon, kendi bünyesindeki sahte yorumlara karşı uzun süredir savaş veriyor. Öyle ki şirketin sahte yorum gruplarına karşı açtığı davaların ilki 2015’e kadar uzanıyor. Şirket, bu davaların pek çoğundan da zaferle ayrılmayı başardı ve grupların kapatılmasını sağladı. Fakat tabii bu sonuçlar grupların tamamen yok olmasını sağlamadı.

Amazon Prime Day indirim festivali kapsamında avantajlı fiyatlardan faydalanmak için bu bağlantıya tıklayarak Amazon Prime üyesi olabilirsiniz. Üyeliğinizde Prime Video ve Prime Gaming hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir