1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Amazon çalışanlarına ‘idrar şişesi’ mi dağıtıyor? İddialar tekrar gündemde – Teknoloji Haberleri

Amazon çalışanlarına ‘idrar şişesi’ mi dağıtıyor? İddialar tekrar gündemde – Teknoloji Haberleri

605c89db5542871e8c620b07.jpg

Amerikalı siyasetçi Mark Pocan, Twitter üzerinden Amazon’u eleştiren bir paylaşım yaptı. Paylaşımda ilaveten Amazon’un işçilere saatlik 15 dolar vermesine ek olarak idrarlarını yapması için şişe verildiğine de değindi. Yaptığı Twitter paylaşımında, ‘’İşçilere saat başına 15 dolar ödemek, sendikayı çökerttiğinizde ve işçileri su şişelerine çişini yaptırdığınızda sizi “ilerici bir iş yeri” yapmaz.’’ diyerek, şişe iddiasının doğru olduğuna yönelik yorum yapmış oldu.

İŞÇİLERE 15 DOLAR VERİLİYOR SENDİKA ÇÖKERTİLİYOR

Konu hakkında cevap niteliğinde bir tweet atan Amazon News hesabı paylaşımında,’’ Şişelere işemeye gerçekten inanmıyorsun, değil mi? Bu doğru olsaydı, kimse bizim için çalışmazdı. Gerçek şu ki, dünya çapında yaptıklarından gurur duyan ve ilk günden itibaren yüksek maaşları ve sağlık hizmetleri olan bir milyondan fazla inanılmaz çalışanımız var.’’ diyor.

Amazon çalışanlarına idrar şişesi mi dağıtıyor İddialar tekrar gündemde

Insider’da ve Newsweek’te yer alan haberde detaylandırılan konu yıllar sonra tekrar hortlamış gibi duruyor. Amazon, işçilerin vardiyaları sırasında tuvalete gitmek yerine “plastik şişelere işemeye zorlandıkları” yönündeki tüm suçlamaları reddediyor.

Aslında Amazon Worldwide Consumer CEO’su, Dave Clark’a yanıt verdiğinde tartışma bir kez daha patlak verdi. Clark, bir medya kuruluşundan Senatör Bernie Sanders’ın Amazon işçileriyle buluşmak ve onları sendika kurmaya zorlamak için Alabama’ya seyahat ettiğini söyleyen bir makale paylaştı.

Amazon çalışanlarına idrar şişesi mi dağıtıyor İddialar tekrar gündemde

Amazon ile Vermont Senatörü Bernie Sanders dahil olmak üzere bazı Demokrat milletvekilleri arasında yaşanan gerginlikler, Alabama’daki Amazon’un depo çalışanlarını sendikalaşma kararı alıp almama konusunda oy verirken artıyor. Şu an için konu iddia olarak kalıyor ancak eğer gerçekse ortada büyük bir problem var demek oluyor. Konu hakkında ilerleyen günlerde detayların ortaya çıkması bekleniyor.

Bu iddia ilk olarak ne zaman ortaya çıktı? İndependent’in aynı yıl yayımlanan haberinde 2019’da internette, Amazon çalışanlarının vardiyaları sırasında tuvalete gitmek yerine plastik şişelere idrarlarını yapmaya zorlandıkları bir raporun ortaya çıktığı yazıyor. Raporda ilaveten, 2015 yılından bu yana Amazon depolarından sağlık ve güvenlik idaresi’ne 600’den fazla rapor yayımlandığı öne sürüldü.

Tartışmalar sürerken yeni yapılan Twitter paylaşımlarının altında yüzlerce yorum geldi. Pek çok kişi Amazon’un çalışanlarına bu uygulamayı yaptırdığına inandığını söylüyor. 

 Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap