1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple Watch ve iPhone için ‘sağlık ölçümlerine’ odaklanan bilimsel çalışma – Teknoloji Haberleri

Apple Watch ve iPhone için ‘sağlık ölçümlerine’ odaklanan bilimsel çalışma – Teknoloji Haberleri

605d8f9955428123b09aeb34.jpg

Daha önce de akıllı saat hakkında benzer çalışmalar yapılmıştı. Yeni yapılan araştırmada ise farklı değişkenler değerlendirilerek kullanıcıların saati kullanması sağlandı. Cihazda bulunan yerleşik sensörler sayesinde kalp rahatsızlıklarını ritim ölçme mekanizmasıyla tespit edebilen Apple Watch, hastanın durumunu uzaktan değerlendirebiliyor. Bunun yanı sıra yaklaşık altı dakikalık yürüme takibine tabii tutulan hastalar, uygulama tabanlı bir klinik testten geçirildi.

Apple ve Standford Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırma, iPhone ve Apple Watch cihazlarında yer alan geleneksel yürüyüş testi performanslarını test ediyor. Saatin klinik testlere alternatif oluşması için bu çalışmayı yapan uzmanlar, topladıkları verileri ince eleyip sık dokudular.

APPLA WATCH VE İPHONE İÇİN YAPILAN ÇALIŞMA OLUMLU SONUÇLANDI

Araştırmanın bulgularına göre uygulama tabanlı yürüme testinde hastaların zayıflıkları doğru bir şekilde belirlenebiliyor. Testler evde yapıldığında daha düşük bir sonuç çıksa da sonuçlar oldukça iyi görünüyor. Uzmanların denetiminde yapılan bir yürüme testi yüzde 90 duyarlılık ve yüzde 85 özgüllük ile bir zayıflık/hastalık değerlendirmesi sağlayabilecek cihaz verileriyle sonuçlandı. Evde yapılan testlerde, bu sayılar yüzde 83 duyarlılığa ve yüzde 60 özgüllüğe düştü.

Her şeye rağmen yaşlı kardiyovasküler hastaların uzaktan izlenmesi için oldukça mantıklı bir çözüm olan iPhone ve Apple Watch, ilerleyen dönemde farklı çalışmalarla karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Apple Watch ve iPhone için sağlık ölçümlerine odaklanan bilimsel çalışma

Çalışmaya toplamda 110 kişi katıldı ve bu kişilerin yaş ortalaması 68.9 olarak kayıtlara geçiyor. Test çoğunluğu erkek olan hastaların yüzde 85’inde hipertansiyon yüzde 35’inde diyabet, yüzde 21’inde aort darlığı, yüzde 15’inde atriyal fibrilasyon ve yüzde 4’ünde kalp yetmezliği bulunuyordu.

Yapılan bu bilimsel çalışma aynı ekip tarafından 2018 yılında başlatılan araştırmanın devamı niteliğindeydi.Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap