1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dijitalleşme Sürecinde Emsal Dava – Teknoloji Haberleri

Dijitalleşme Sürecinde Emsal Dava – Teknoloji Haberleri

60a8ec875542850c0c932c07.jpg

Gayrımenkul sektöründe sıkça karşılaşılan müteahhidin iş yapmaması durumu, yazılım sektörü tarafından da yaşanmaya başlandı. Yazılım sektöründe ciddi sorunlara neden olan bu konu için ilk kez start-up hukuku konusunda uzman olan Avukat Oğuz Kara tarafından açıldı. 

İstanbul Anadolu 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından görülen bu davayla ilgili Av. Oğuz Kara şu açıklamaları yaptı:

“Bilgi teknolojileri ve yazılım projelerinin hızla devam ettiği bugünlerde her sektör gibi yazılım alanında da ihtilaflar gündeme gelebiliyor. Bizim olayımızda projede ortaklardan birinin yükümlülüğü kod yazmakken kodlar bir türlü müvekkillerimize teslim edilmedi. Bunun üzerine maliyeti karşı tarafa ait olmak üzere mahkeme tarafından belirlenecek yazılım şirketi tarafından proje için gerekli kodların yazdırılmasını talep ettik. Benzer olaylar hep gayrimenkul sektöründe yaşanıyordu. Müteahhit işi yapmıyor ve bunun üzerine iş sahibi mahkemeden maliyeti müteahhide yüklenmek üzere işi kendisinin yapmasını veyahut başka inşaat şirketlerinin yapmasını talep edebiliyordu. Sektör veyahut işin niteliği değişse de hukuk kuralları birçok ihtilafa uygulanabilir. Biz de yazılımla ilgili uyuşmazlığımızda kullanmayı tercih ettik. Hukukta yaratıcı olmanın yerinde olacağını düşünüyorum” dedi.

Dijitalleşme Sürecinde Emsal Dava

Teknopark İstanbul, İTÜ Çekirdek gibi kuluçka merkezlerinde girişimci mentörü olan Av. Oğuz Kara aynı zamanda Kültür Üniversitesi’nde start-up hukuku dersleri veriyor.Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap