Dövme Sanatçısı Okan Tuğrul Harikalar Yaratıyor

Dövme Sanatçısı Okan Tuğrul

Vücudun istenilen bölgesinde, cilt altına bazı pigment maddelerin enjekte edilmesi ile uygulanan estetik uygulamaya dövme denilmektedir. Tarihi eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Eski dönemde yapılan dövmelerde kına ve bitki özleri kullanılmaktadır. Günümüzde oldukça büyük bir değişim gösteren dövme sanatı, artık çok daha popüler ve çok daha estetik bir görünüm kazanmıştır.

Okan Tuğrul
Okan Tuğrul

Dövme sanatı, usta eller ile buluştuğunda sanat eseri olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Dövme yaptıran insanlar da bu sanat eserlerini oldukça büyük bir keyif ile taşımakta ve sanat eserlerini görenler ise çok büyük hayranlık duymaktadırlar.

Dövme usta ellerde, kişi ile bütünleşen, kişinin duygularını, düşüncelerini, sevinçlerini, hüzünlerini ve daha birçok şeyi bir bütünlük halinde anlatan sanat eserine dönüşmektedir.

Okan Tuğrul Kimdir ?

İnsan vücudu ile dövme sanatını bir bütün halinde insanlara en iyi şekilde anlatan sanatçıların başında ise Okan Tuğrul gelmektedir. Dövme sanatında oldukça büyük başarılara sahip olan Tuğrul, ülkemiz dövme sanatında son derece önemli bir yere sahiptir. Birçok öğrenci yetiştiren dövme sanatçısı Okan Tuğrul’un ilginç bir yaşam hikâyesi bulunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekir ise; Okan Tuğrul’un hayatında resim öğretmeni Sayın Bahar Duman oldukça büyük bir öneme sahiptir. 2 yaşından beri resim yapan Tuğrul’u ilkokulda iken keşfeden öğretmeni onu ve ailesini çeşitli resim yarışmalarına katılması konusunda teşvik etti.

Dövme Sanatçısı Okan Tuğrul
Dövme Sanatçısı Okan Tuğrul

 

Bu sayede resim üzerine yoğunlaşan Tuğrul, dönemin sanat tarihi kitaplarında adı geçen ve Antalya’da adına sanat derneği kurulan ünlü ressam Muhittin Selamet’ten özel olarak ders almaya başlamıştır. 2007 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi’ni kazanan sanatçı 6 karma resim sergisi, 1 heykel sergisi ve 1 tane kişisel resim sergisi yapmıştır. Öğrencilik yıllarında dövme sanatı ile tanışmıştır. 2010 yılı yazında golden arrowda 3 ay asistanlık yapmıştır. Unesco tarafından düzenlenen resim yarışmasına katılmış ve burada ödül almıştır.

UNESCO’nun düzenlediği kitapta ise sanatçı adına sayfa ayrılmıştır. Sanatçı 2011 yılında okulundan mezun olur olmaz Isparta’ya ilk profesyonel dövme stüdyosunu açmıştır.   Sonrasında İstanbul ve Fethiye’de stüdyolar açan sanatçı, yurtdışında stüdyo açma çalışmalarını gerçekleştirmektedir. İlk yurt dışı stüdyo çalışmasını ise Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirdiğini belirten, Okan Tuğrul verdiği birçok seminer ve eğitimler ile dövme sanatına birçok usta kişinin katılmasını sağlamıştır.

 

Okan Tuğrul’un yaptığı çalışmaları kendi instagram hesabından inceleyebilirsiniz. https://www.instagram.com/okantugrultattoo/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir