1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dünyanın en güçlüsü sahneye çıkıyor: Piyasaya sürüldü! – Teknoloji Haberleri

Dünyanın en güçlüsü sahneye çıkıyor: Piyasaya sürüldü! – Teknoloji Haberleri

6086c0c95542873d58b24ce7.jpg

Orbital’in prototipi SR2000, 2017 yılında 2 MW nominal kapasite ile kuruldu ve esas olarak bir Ar-Ge platformu olmasına rağmen ilk faaliyet yılında yaklaşık 3 GWh üretti. Şimdi ise ilk ada yolculuğuna çıkan tirbün, güneş enerjisini kullanan projelerin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Sıfır karbon emisyonuna uygun olarak geliştirilen bu tirbün, gelgitler noktasında önem arz ediyor. Ay’ın yerçekimi Dünya’nın yüzeyini çekerken, öngörülebilir modellerde dünyanın dört bir yanından çok büyük miktarlarda okyanus suyu çekiyor.

YILDA YAKLAŞIK 2 BİN TON KARBONDİOKSİT

Bu çekim sırasında ise dar boşluklardan ve ya dağlık arazilerden geçe su, zaman zaman hızlanabiliyor. Okyanus yüzeyinin altındaki türbinleri kullanarak bu su kütlesinin kinetik enerjisini toplanıyor ve gelgiti enerjiye dönüştürüyor. Bu yeni bir kullanım değil ancak, gelgit enerjisinin böylesi teknolojilerle birleştirilmesi daha yakın tarihe dayanıyor.

Günümüzün en büyük gelgit enerjisi projeleri arasında ise Kore’nin Sihwa Gölü Gelgit Enerji Santrali ve Fransa’daki Rance Tidal Elektrik Santrali yer alıyor. Son derece pahalı olan deniz altı duvarları ve baraj sistemleri, ilerleyen dönemde daha fazla karşımıza çıkacak.

Dünyanın en güçlüsü sahneye çıkıyor: Piyasaya sürüldü

Öte yandan Orbital’in projesi, maliyetleri olabildiğince düşük tutmayı hedefliyor. Gelgit akışlarını hızlandıran kanallara monte edilmiş yüzer türbinler kullanıyor. Bu türbin platformları, son derece güçlü zincirler kullanılarak okyanus tabanına dört noktada demirleniyor bu da onları kurmak için deniz altı işinin hızlı, ucuz ve minimum olduğu anlamına geliyor.

Şirketin açıklamasında temiz enerji hedefi kapsamında Birleşik Krallık’taki yaklaşık 2.000 evin talebini karşılayacak kadar temiz, öngörülebilir elektrik üretebilecek. Buna ek olarak yılda yaklaşık 2.200 ton CO2(karbondioksit) üretimini karşılama yeteneğine sahip de olacak.

 Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap