Dünyanın merakla beklediği telefon iPhone 13! Fiyatı açıklandı

[ad_1]

Her yıl eylül ayının ikinci haftası etkinlik düzenleyen ve bu etkinlikte yeni iPhone modellerini tanıtan Apple, kullanıcıların heyecanla beklediği etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda geçen yıl gecikmeli olarak tanıtılan iPhone 12’lerin aksine iPhone 13 ailesi tam zamanında karşımıza çıkıyor.

Dikkat çekici açılış konuşmalarıyla bilinen Apple etkinliklerinde her yıl cihazların bambaşka özelliklerine vurgu yapılıyor. Etkinlik direkt bir açılış ile başladı. Apple CEO’su Tim Cook Apple TV Plus’ın tanıtımını gerçekleştirdi.

Apple’in iPad diğer cihazlardan nasıl ayrıldığını aktaran Cook, aksesuarlarıyla yepyeni bir iPad deneyiminin sunulduğunu aktarıyor. iPadOS ile birlikte çok daha kararlı bir kullanım sunan Apple, 1 milyon uygulama ile tasarım gücünü kullanıcıların tamamen kontrolüne veriyor.

iPad’in yeni versiyonu etkinlik kapsamında tanıtan Apple, bu noktada yepyeni bir deneyim sunmayı amaçlıyor. A13 Bioinc işlemcisi sayesinde yüzde 20 daha hızlanan iPad, Chromebook’lara oranla 3 kat daha hızlı.

Bu sayede çok daha iyi bir performans sunuluyor. Farklı tasarım uygulamalarıyla direkt uyumluluk sağlayan iPad, önceki makine öğrenmelerine kıyasla çok daha ‘iyi ve hızlı’ öğreniyor.

Yeni nesil standart iPad modelinde 8 Megapiksellik arka kamerasına ek olarak önde 12 Megapiksellik ultra geniş açılı bir kamera bulunuyor.

12 Megapiksellik ultra geniş açılı kamerası sayesinde çok daha iyi bir deneyim sunuyor. Kamera tarafında eleştirilen Apple, iPad’e daha gelişmiş bir kamera deneyimi sunmak için farklı uygulamaları destekliyor.

Zoom gibi üçüncü parti uygulamaları bünyesinde entegre çalıştırabilen yeni nesil iPad için ilk Apple Pencil desteğini ilk kez sunuyor. Üç farklı renkte gelen 10.2 inçlik Retina ekranlı iPad, 64 GB depolama alanıyla birlikte 329 dolardan satışa sunulacak.

iPad’in Wi-Fi modelleri 3 bin 899 TL’den ve Wi-Fi Cellular modelleri de 5 bin 399 TL’den başlayan fiyatlara satışa çıkıyor.

iPAD MiNi

Küçük olmasına rağmen sunduğu performans ile dikkatleri üzerine çeken iPad Mini, çok daha küçük bir ekran tasarımıyla geliyor. Mor, pembe, sarı ve gri renkleriyle gelen yeni nesil iPad 8.3 inçlik boyutuyla dikkat çekiyor.

500 nit parlaklık sunan cihaz, Touch ID’ye de sahip. Ekranın yukarısında konumlandırılan bu tuşta dokunma deneyimi de geliştirildi. 8.3 inçlik Liquid ekran ile kullanıcıları selamlayan cihaz, A15 Bionic işlemciyle yerini alıyor.

Önceki jenerasyonlara göre yüzde 40 oranında CPU, yüzde 80 oranında da GPU performansında artış sunuyor. Yeni bir level atlandığı söylenen cihazın, USB C portuna sahip olduğu aktarılıyor. 10 kat daha hızlı bir şarj deneyimi demek olan USB C bağlantıları, çok daha hızlı bağlantıları vadediyor.

iPad Mini’ye 5G takısı ekleyen Apple, çok daha hızlı bir internet hızı da sunuyor.

iPad Mini’nin Wi-Fi 5 bin 799 TL, Wi-Fi + Cellular modeli ise 7 bin 499 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor. Yeni nesil iPad hem 64 GB hem de 256 GB versiyonlarıyla pembe,yıldız ışığı, mor ve uzay grisi renk seçenekleriyle satılıyor.

Tasarımsal olarak çok daha gelişmiş ve kompakt olarak sunulan iPad Mini’yle Apple Pencil uyumu da artırılmış. Çok daha hızlı şarj olan kalem, daha uzun süre kullanım sunuyor. Önümüzdeki hafta raflardaki yerini alacak olan cihaz, kutusundan tam 20W hızlı şarj cihazıyla çıkıyor.

Yeni iPad Mini’nin başlangıç fiyatı 499 dolar olarak açıklandı.

Akıllı saat tarafında uzun yıllardır liderlik koltuğunda oturan Apple, bu akşam düzenlediği etkinlikte yeni akıllı saat modelini de görücüye çıkarttı. Önceki seriyle kıyaslandığında büyük radikal değişiklikleri içinde barındırmayan Watch Series 7, şık bir tasarımla bizleri karşılıyor.

Etkinlikte sağlık tarafına oldukça fazla vurgu yapan Apple, bu noktada yeni nesil akıllı saatini tanıttı. Akıllı saatin önceki nesle göre ekran boyutu tarafında büyüme ve yeni saat arayüzleriyle kullanıcıyla buluşacağını görüyoruz.

Apple Watch Series 6’ya göre yüzde 20, Watch Series 3’e göreyse yüzde 50 daha büyük bir ekranla bizleri karşılayan yeni nesil akıllı saat, çok daha parlak bir ekranla bizleri buluşturuyor.

Mesajları çok daha büyük bir ekranda okumaya olanak sağlayan yeni nesil Apple Watch, dinamik kontrollere de sahip. Arayüzde daha keyifli vakit geçirmeyi sağlayan bu ekran deneyimi diğer Apple Watch modellerine göre farkı çok daha hissediliyor.

Batarya performansını yüzde 33 oranında geliştiren Apple 8 dakikalık şarj ile 8 saatlik bir kullanım performansı sunuyor. Toplamda 5 farklı renk ile sunulan akıllı saat, daha önce de sızdırıldığı gibi yeşil rengini bünyesine dahil etti.

Watch Series 7’nin başlangıç fiyatı 399 dolar olacak.

Apple iPhone 13 serisini resmen tanıttı. Daha önceki sızıntılar ile adeta örtüşen ve beklentileri karşılayan telefon serisi dikkat çeken detayları da beraberinde getirdi.

iPHONE 13 SERİSİ RESMEN TANITILDI

Telefon serisinin tamamında ön tarafta yer alan çentik küçültüldü. Özellikle iPhone 13 ve iPhone 13 Mini’nin kamera kurulumunun çapraz olması farklı bir tasarım algısı yaratıyor.

Telefonların yine tamamında bağlantı noktası Lightning üzerinden sağlanıyor. IP68 sertifikasına sahip yeni serinin tamamı su geçirmiyor ve darbelere karşı çok daha güçlü ekranlar ile korunuyorlar.

iPhone 13’ün tıpkı sızdırıldığı gibi olduğunu görüyoruz. 5 yeni renk ile gelen iPhone 13 ile Apple pembeyi bünyesine tekrar dahil etti. Yüzde 28 oranında daha parlak bir ekran sunan iPhone 13, 800 nitlik ekran parlaklığı ile çıtayı yükseltiyor.

OLED XDR ekran ile kullanıcıları karşılayan iPhone 13, A15 Bionic işlemcisine sahip. Bu noktada geliştirilen yeni nesil iPhone, çok daha iyi bir performans sunuyor.

İkili kamera kurulumuyla bizleri karşılayan iPhone 13, yüzde 47 oranında geliştirilmiş bir deneyim sunuyor. 12 Megapiksellik bir kameraya sahip olan ana kamera geliştirilmiş sistemleri sayesinde çok daha iyi ve gerçekçi fotoğraflar ve videolar çekmeye olanak sağlıyor. Ultra geniş açılı kamerasında da 12 Megapiksel tercih eden Apple, burada da bozulmaları yüksek oranda azaltıyor.

Cinematic Mode’unu tanıtan Apple, çok daha iyi derinliğe sahip videolar çekmek için bu modu geliştirilmiş. iPhone 13’ün bu moduyla çekilen bir klibi yayımlayan Apple, gerçekten de dikkat çekmeyi başarıyor.

ilaveten bu mod sayesinde herkesin kendi ‘profesyonel’ videolarını çekmesi sağlanıyor. Özellikle vurgu yapılan bu özellik, gelişmiş algoritmalar sayesinde mükemmel sonuçlar veriyor. Farklı objelere hareket etmeleri halinde odaklama yapabilen özellik, iPhone 13’ü diğerlerinden ayırıyor.

iPhone 13 Mini adından da anlaşılacağı üzere daha küçük bir yapıda kullanıcıları karşılıyor. Özellikler açısından iPhone 13 ile benzerlik taşıyan bu modelin en büyük avantajı şüphesiz küçük boyutuna rağmen güçlü özelliklere sahip olması.

Bu yıl tasarım tarafında önemli bir değişiklik ile bizleri karşılamayan Apple, iPhone 13 Mini’de 5.4 inçlik bir ekran boyutu tercih etti. iPhone 12 Mini ile çapraz kamera kurulumu ile ayrılan cihaz aynı zamanda daha yeni ve güçlü bir işlemciyle bizleri karşılıyor.

Cihazda yeni nesil A15 Bionic işlemcisi yer alacak ve mmWave 5G desteğinin yanı sıra daha gelişmiş bir batarya ömrü sunuluyor. Telefon elbette iOS 15 ile kutudan çıkacak.

iPhone 13 Mini’nin başlangıç fiyatı, 699 dolar olacak.

iPhone 13 Mini’nin bir büyük boyu diyebileceğimiz iPhone 13 aynı zamanda standart model olarak da konumlandırılabilir. Mini modeline göre daha büyük bir ekranla bizleri karşılayan bu telefon, tasarımsal olarak oldukça benziyor.

iPhone 13’te 6.1 inçlik boyutta bir ekran bizleri karşılıyor. Öte yandan ekran büyüdüğü için çentik küçülmesi çok daha iyi fark ediliyor. iPhone 13’te yer alan ön kamera özellikleri çok daha gelişmiş olduğu için kullanıcıları üzmeyecek gibi duruyor. Yeni bir sensör sistemi geliştiren Apple, kamera tarafında da oldukça iddialı.

iPhone 13 Mini ve iPhone 13 modellerinin ikisinde de ikili bir arka kamera kurulumu bizleri karşılıyor. Çapraz şekilde konumlandırılan bu kameralar, telefonun tasarımsal açıdan iPhone 12 serisinden ayrılmasını da sağlıyor.

iPhone 13’ün de 799 dolardan satışa sunulacağı aktarıldı.

iPHONE 13 PRO

Tasarımsal olarak oldukça şık görünen iPhone 13 Pro esasen 6.1 inçlik boyutuyla iPhone 13 ile aynı boyda. Standart bir boy ile gelen telefonun iPhone 13’ten ayrılan en büyük özelliği ise mutlaka arkasına eklenen bir kamera lensi.

Öte yandan harika bir mavi rengiyle kullancıları karşılayan iPhone 13 Pro, Ceramic Shield ile bizleri karşılayan cihaz, A15 Bionic işlemcisiyle donatıldı. Cihazda 120Hz ekran yenileme hızı bulunuyor ve 1000 nite kadar parlaklık sunuluyor.

iPhone 13 Pro ve Pro Max ikisinde de üçlü kamera kurulumu bulunuyor ve söylenene göre oldukça profesyonel çekimler yapmaya olanak sağlıyor. Daha kalın ve ağır bir iPhone ile karşılaşıyoruz ve kamera çıkıntıları daha da belirginleşiyor.

Tasarımsal açıdan çok büyük değişimler geçirmeyen bu seride en büyük atılım şüphesiz ‘çentiğin’ biraz daha küçülmesi oluyor.

iPhone 13 Pro’da ise 1200 nitlere kadar parlaklık çıkıyor.

Telefoto kamerasına ek olarak ultra geniş açılı bir kameraya da sahip olan iPhone 13 Pro, gece çekimlerinde, siyah beyaz çekimlerde ve gün ışığında çok daha ‘gerçekçi’ fotoğraflara ulaşılmasını sağlıyor.

iPhone 13 Pro’nun başlangıç fiyatı 999 dolar olacak.

İPHONE 13 PRO MAX

iPhone 13 serisinin en büyük ve güçlü üyesi olan iPhone 13 Pro Max, devasa 6.7 inçlik boyutuyla bizleri karşılıyor. Cihazda A15 Bionic işlemcisine yer veriliyor ve ekran tarafında yine 120Hz ekran yenileme hızı bizleri karşılıyor.

Üçlü bir arka kamera kurulumu bulunan telefonda, yüzde 18’lik bir batarya boyutu artışı bulunuyor.

iPhone 13 Pro Max’in başlangıç fiyatı 1099 dolar olacak.

iPhone 13 serisinin tamamının Türkiye fiyatları belli oldu işte tam liste:

iPhone 13 Mini

128 GB: 10.999 TL

256 GB: 11.999 TL

512 GB: 13.999 TL

iPhone 13

128GB: 11.999 TL

256 GB: 12.999 TL

512 GB: 14.999 TL

iPhone 13 Pro

128 GB: 15.999 TL

256 GB: 16.999 TL

512 GB: 18.999 TL

1 TB: 20.999 TL

iPhone 13 Pro Max

128 GB: 17.999 TL

256 GB: 18.999 TL

512 GB: 20.999 TL

1 TB: 22.999 TL

[ad_2]

Haber Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir