bilim

Teknoloji

TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri başvuruları açıldı – Teknoloji Haberleri

13 Nis, 2021 29

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, yazılı açıklamasında, dünyanın bilimsel çalışmalar konusunda her geçen gün...

Teknoloji

81 ilde 81 bilim ve teknoloji söyleşisi yapılacak! – Teknoloji Haberleri

8 Mar, 2021 49

Mandal, ziyarette Hüseyin ve Saffet Coşkun İlk ve Ortaokulundaki öğrenci ve öğretmenlere, TÜBİTAK hakkında bilgi...

Teknoloji

Türk bilim insanlarından çok faydalı ses cihazı patenti!

26 Şub, 2021 35

Trakya Üniversitesinden (TÜ) yapılan açıklamaya göre, TÜ Uluslararası İşitme Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü...

Gündem

Isı yayan kumaş geliştirildi

17 Ara, 2020 92

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve ısı yayan kumaş geliştiren firmayı ziyaret etti.

Gündem

Video oyunlarıyla yapılan egzersizler sağlığı nasıl etkiliyor?

16 Ara, 2020 40

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğretim üyeleri, aktif video oyunları aracılığıyla gerçekleştirilen aktivitelerinin, yürüyüş ve koşu egzersizleri kadar etki sağladığı sonucuna ulaştı.

Gündem

Koronavirüsün belirtileri 6 haftadan fazla sürebiliyor

16 Ara, 2020 40

İsviçre’de bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bazı “sorunlu semptomlarının” risk faktörleri altında olmayan hastalarda bile 6 haftadan fazla sürebileceği belirtildi.

Gündem

TÜBA-GEBİP yıllık değerlendirme toplantısı ne zaman?

15 Ara, 2020 44

Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (TÜBA-GEBİP) kapsamında geleneksel olarak düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısı 17 Aralık’ta çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

Gündem

Hava kirliliği her yıl 7 milyon insanın ölümüne neden oluyor

15 Ara, 2020 54

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insanın erken yaşta ölümüne neden olduğunu söyledi.

Gündem

Beyin tümörü kanseri tedavisinde umut olacak çalışma uluslararası patent aldı

15 Ara, 2020 55

İnönü Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmail Özdemir ile Prof. Dr. Osman Çiftçi’nin 8 yıl önce hazırladığı çalışma, beyin tümörü kanseri tedavisine ışık olacak. Uluslararası patent alan çalışmanın ilerleyen dönemlerde özellikle kemoterapi sürecinde oluşan yan etkileri en az seviyeye düşürmesi bekleniyor.

Gündem

Vietnam’da yeni yılan türü keşfedildi

15 Ara, 2020 60

ABD’de yer alan Smithsonain Enstitüsü ve Vietnam Bilim ve Teknoloji Akademisi’nden araştırmacılar, 2019 yılında Vietnam’ın dağ ve ormanlarında biyoçeşitlilik üzerine yaptıkları araştırma sırasında karşılaştıkları ’tuhaf görünümlü’ yılan hakkındaki bulgularını yayımladı. Koyu renge sahip olmasına rağmen parıldayan bu yeni türe ’Achalinus zugorum’ adı verildi.