Google Chrome İçin Reklam Engelleme Eklentileri (2021)

Günümüzde internet, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Öyle ki dünyadan haberdar olmak, herhangi bir yazı okumak veya video izlemek için doğrudan internete başvuruyoruz. Ancak pratikte epey basit görünen bu eylemler, sürekli karşımıza çıkan reklamlardan dolayı can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Aslında olur olmadık yerlerden çıkan ve bir süre sonra sinir bozucu olmaya başlayan bu reklamlardan kurtulmak pek de zor değil. Bunun için Chrome, Opera, Firefox veya diğer tarayıcılarda kullanabileceğiniz AdBlock benzeri reklam engelleme eklentileri bulunuyor. Yalnızca birkaç basit adımla bu reklam engelleme eklentilerini tarayıcınıza ekleyerek çok daha kaliteli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz. Hazırsanız tarayıcınızda kullanabileceğiniz bu reklam engelleme eklentilerine yakından bakalım.

En iyi Google Chrome reklam engelleme (adblock) eklentileri:

  • AdBlock Plus
  • AdBlock
  • Poper Blocker
  • Ghostery
  • Fair AdBlocker
  • uBlock Origin
  • AdGuard

Facebook reklamlarını bile engelleyen AdBlock Plus

AdBlock Plus, Google Chrome’un yanı sıra Firefox, Safari, Edge ve Opera tarayıcılarında da kullanılabilen en popüler reklam engelleme eklentilerinden biri olarak biliniyor. Yalnızca reklamları engellemekle kalmayan AdBlock Plus, kötü amaçlı yazılım ve sosyal medya butonlarını filtreleme gibi diğer birçok seçeneğe sahip. Eklenti içerisinden ek engelleme listeleri seçebilir, özel filtreler ayarlayabilir ve favori sitelerinizi beyaz listeye alabilirsiniz.

Dünyanın en çok kullanılan reklam engelleme eklentisi: AdBlock

İsminin aksine AdBlock Plus ile herhangi bir bağlantısı bulunmayan AdBlock da Chrome, Firefox, Edge ve Safari kullanıcılarının tercih ettiği popüler reklam engelleme eklentilerinden biri. Bilinen reklam sunucuları ve sağlayıcılarından gelen reklam içeriğini otomatik olarak engellemek için filtreler kullanan AdBlock ile kullanıcılar, varsayılan engelleme listelerine bağlı kalabilir, daha fazla özellik için premium üyeliğe geçebilir ve favori web sitelerini beyaz listeye alabilirler.

Pop-up’lardan kurtulmak için Poper Blocker

Birçok özelliği içerisinde barındıran reklam engelleme eklentilerinin aksine Poper Blocker veya diğer adıyla Pop Up Blocker For Chrome için diğer reklam engelleyicileri tamamlayan ekstra bir eklenti diyebiliriz. Chrome’da kullanabileceğiniz bu eklenti daha çok pop-up ve pop-under reklamlar, zamanlı ve kaydırmalı pop-up’lar gibi diğer reklam engelleme eklentilerine takılmayan reklamları engellemeye odaklanır. Yani bu eklentiyi, diğer reklam engelleyicilere ek olarak kullanarak günlük hayatta maruz kaldığınız reklamların sayısını epeyce düşürebilirsiniz.

Gizlilik odaklı bir eklenti: Ghostery

Listedeki diğer eklentiler gibi Ghostery de bilinen reklam sunucuları ve sağlayıcılarından gelen reklamları engellemek üzerine kurulu bir eklenti. Ancak Ghostery’yi asıl öne çıkaran nokta gizlilik özellikleri. Ghostery’de yer alan izleme takip özelliğiyle sizin hakkınızda bilgi toplamaya çalışan siteleri görebilir ve bu eylemi durdurabilirsiniz. Temelde ücretsiz bir eklenti olan Ghostery’nin daha gelişmiş koruma sunan ve aylık 4,99 dolar olan bir paketi ve yerleşik VPN ile gelen ve aylık 11,99 dolardan satılan paketleri de bulunuyor.

Tarayıcı hareketlerinizin takip edilmesini engelleyen Fair AdBlocker

Hızlı ve tarayıcınızı yormayacak bir reklam engelleyici arıyorsanız Fair AdBlocker’a başvurabilirsiniz. Gündelik web sitelerinde karşınıza çıkabilecek reklamları ve pop-up’ları engellemeye odaklanan bu eklenti, aynı zamanda tarayıcı hareketlerinizin takip edilmesini de önler. Eklenti içerisinden hangi türde reklamları engelleyebileceğinizi seçebilir (Facebook reklamları, YouTube reklamları vs.) ve favori sitelerinizi beyaz listeye alabilirsiniz.

Bilgisayarınızı yormayacak bir reklam engelleyici arıyorsanız: uBlock Origin

Kendini ‘verimli’ bir reklam engelleyici olarak lanse eden uBlock Origin, işlemci ve bellek üzerinde minimum düzeyde yükle çalışıyor. Bilinen reklam ve kötü amaçlı yazılımları engelleyen bir dizi filtreyle gelen uBlock Origin’de ekstra filtre listeleri ve ayrıca ana bilgisayar dosyalarından kendi özel filtrelerinizi okuma ve oluşturma seçeneği de bulunuyor.

Hepsi bir arada reklam engelleyici: AdGuard

AdBlock ve AdBlock Plus ile benzer bir yapıda olan AdGuard da dünyanın en çok kullanılan reklam engelleme eklentilerinden biri. 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan AdGuard; Facebook, YouTube ve diğer birçok web sitesindeki reklamları engellemeye ek olarak üçüncü taraf takip önleme, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı koruması gibi birçok ekstra özelliği de içerisinde barındırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir