1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Instagram hesapları tehlikede! Virüse dikkat edin – Teknoloji Haberleri

Instagram hesapları tehlikede! Virüse dikkat edin – Teknoloji Haberleri

6057014c5542820a28b5e48f.jpg

Dijital Information World tarafından detayları aktarılan virüs için hem Instagram hem de Facebook hesaplarının ele geçirilmesi söz konusu. Tarayıcı tarafında ortaya çıkan bu virüs, en popüler tarayıcıların tarayıcı şifre hatırlama özelliği üzerine odaklanıyor. Chrome ve Edge gibi tarayıcılarda yer alan şifre hatırlama özelliği kullanıcıların şifrelerini tarayıcı üzerinde saklamasına ve kolaylıkla hesaplarına giriş yapmasını sağlıyor. 

YENİ VİRÜS INSTAGRAM VE FACEBOOK HESAPLARINA ODAKLANIYOR

Tarayıcılar bu şifreleri bünyesinde sakladığı için sürekli olarak güncelleniyorlar ve kullanıcıların mağdur olmaması için güvenlik yamalarına sahip. Yine de bazı kullanıcılar bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmiş durumda. Peki bu kadar korunaklı olan tarayıcılara nasıl erişiliyor? Eğer kullanıcı ‘crack sitelerine’ giriyor ve programlar indiriyorsa virüsün bulaşma riski artıyor. 

Crack tabanlı olarak indirdikleri dosyaların içinde virüs olduğunu bilmeyen kullanıcılar istemeden de olsa bu virüsü bilgisayarlarına kendi rızalarıyla indirmiş oluyor. Bilgisayarında virüs programı olsa da kullanıcılar ‘crack’ indirdiklerini düşündükleri için uyarıları dikkate almayabiliyor. Bu sebeple CopperStealler adı verilen bu virüs kullanıcıların tarayıcı şifrelerine ulaşabiliyor. 

Virüsün ilk olarak Instagram ve Facebook gibi platformlardaki hesaplara ulaşılmasına neden olduğu belirtiliyor. Kullanıcılar bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ya crack içerikli dosyaları indirmemeli ve ya indiriyorsa da tarayıcıda şifrelerini saklamamalılar. Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap