1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. NASA fırlatılmasını tekrar erteledi – Teknoloji Haberleri

NASA fırlatılmasını tekrar erteledi – Teknoloji Haberleri

60b724ed554280275072f3cd.jpg

Hazırlıkların tamamlanmasının çok önemli bir husus olduğunu söyleyen NASA yetkilileri, duruma göre, önceden planlanan 31 Ekim tarihinden birkaç hafta sonra gerçekleşecek.

NASA bir amaç için çalışıyordu. James Webb Uzay Teleskobu’nun uzaya gönderilmesi. Ancak yaşanan bazı aksiliklerden kaynaklı olarak 31 Ekim tarihinde gönderilmesi planlanan bu teleskop, kasım ve ya aralık ayında gönderilebilecek.

FIRLATMAYA HAZIRLIK 55 GÜN SÜRECEK

Tarihin ertelenmesinin nedenini aktaran teleskopun fırlatma hizmetleri direktörü Beatriz Romero gazetecilere yaptığı açıklamada, Webb’in nakliyesinin ve roket ve uzay limanının hazır olmasının önemli hususlar olduğunu belirtti.

Takip eden kapsamlı testlere ek olarak NASA, projenin ana aktörlerinden Northrop Grumman, ajansın bilim şefi Thomas Zurbuchen’e göre teleskopu bir nakliye için hazırlıklarda sona yaklaşıyor. Muhtemelen ağustos ayının sonlarına doğru gerçekleşecek. Webb, Fransız Guyanası’ndaki uzay limanına ulaştıktan sonra, onu fırlatmaya hazırlamak 55 gün sürecek. Bu, fırlatma çerçevesinin en erken kasım ayının ortasında olacağı anlamına geliyor.

Akabinde teleskobun lansman tarihinin 2007 civarında olduğu düşünüldüğünde, birkaç haftalık bir gecikme fazla değil. Öte yandan Hubble’ın halefi olan teleskop önemli başarılara imza atacak.Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap