Oracle’ın 5 Milyar Kişiyi Tek Tek(!) Takip Ettiği Açıklandı

Dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan ve 145 ülkede faaliyet gösteren Oracle, bugün büyük bir suçlamayla karşı karşıya kaldı. Uygulama geliştirme araçları, sunucular, yazılım çözümleri ve daha pek çok hizmet sunan şirket, kişisel verilerinizi toplamak, düzenleme ve satmak için bir makine öğrenimi aracı geliştirmekle suçlandı. Verileriniz diyoruz çünkü söz konusu iddia muhtemelen sizin ve bizim verilerimizi de içeriyor.

Bu suçlamayı çarpıcı yapan en önemli noktaysa elbette suçlamanın yapıldığı şirketin büyüklüğü ve hayatımızdaki yeriydi. Oracle, günümüzde dünyanın her bir noktasında kullanılan uygulama ve platformlarda bir şekilde pay sahibi. Öyle ki şirketin 5 milyar kişinin, yani dünya nüfusunun yarısından fazlasının kişisel verilerine erişimi olabileceği söyleniyor.

Hakkınızda edinebileceği her türlü bilgiyi topladığı iddia edildi:

Oracle’a karşı yapılan söz konusu suçlama, İrlanda Sivil Özgürlükler Konseyi kıdemli üyesi Dr. Johnny Ryan ve üç temsilci tarafından yapıldı. Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde açılan dava hakkında konuşan Dr. Ryan, Oracle’ın dünya çapında milyarlarca insanın mahremiyetini ihlal ettiğini öne sürdü.

Konseye göre Oracle, fazlasıyla özel bilgileri de içeren geniş bir veri arşivi oluşturmak için internet kullanıcılarını hedef aldı. Şirketin “Tüketici Kimlik Grafiği”ndeki milyarlarca kişisel dosyada kişilerin geliri, ilgi alanları, e-postalar, tıbbi bakımları, siyasi görüşleri, konum geçmişi, çevrimiçi harcamaları ve banka hesabı etkinlikleri gibi pek çok veri noktası içerdiği iddia edildi. Buna bir örnek sunan Konsey, bir Oracle veritabanında, bir spor etkinliğinde 10 euro bahis yapmak için ön ödemeli bir banka kartı kullanan bir Alman vatandaşının kaydının bulunduğunu belirtti. 

Tüm bunların yanı sıra Oracle’ın anlaşmalı olduğu veri ve reklam şirketlerini dolaylı olarak kullanmış olabileceği bildirildi. Yapılan suçlamaya göre Oracle, veri ve reklam şirketlerinin takip etmemeyi tercih ettiği kişisel verileri, bu veriler için proxy’ler oluşturarak elde etmeyi başardı. Yani Oracle iddiaya göre adınızı edinmek istediği bir anlaşmada bu isteği ‘ad’ olarak değil, farklı bir şekilde sundu.

Suçlama hakkında Oracle’dan henüz yeni bir açıklama gelmezken, suçlama şimdiden dünya çapında büyük bir gündem olmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir