1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Pos Cihazı Nasıl Kullanılır? Pos Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları…

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır? Pos Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları…

60bf734286b244126c574d85.jpg

Herhangi bir işletmedeki bütün kasayı temsil eden ve ödeme imkanı sağlayan cihaza POS denmektedir. Kredi kartı ve ya banka kartı gibi farklı kartlar üzerinden kolayca işlem yapma imkanı tanır. Tabii ödeme imkanı ile birlikte aynı zamanda farklı uygulamaları da olduğunu söylemek mümkün.

 POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

 Temaslı ve ya temassız şekilde teknolojinin sağladığı olanaklar sayesinde, artık POS cihazları kolayca kullanılabiliyor. Temaslılarda kartın çip kısmı pos cihazına okuduktan sonra, alışveriş miktarı gerilerek şifre üzerinden işlem yapılır. Fakat temassız yöntemler üzerinden, artık hiçbir giriş yapmadan direkt olarak okuma imkanı sağlanıyor. Bağımlı yada bağımsız terminal yapısı altında tasarıma sahip olan POS cihazları, her ikisi için de kart okuyucu üzerinden işlem gerçekleştirilir. 

 POS Cihazlarının Bilinmeyen Uygulamaları

POS cihazları genel olarak kredi kartı veyahut da banka kartı gibi değişik kartlar üzerinden alışveriş imkanı sağlayan sistemlerdir. Üstelik bu sistemler artık herhangi bir şifre girmeden temassız biçimde alışveriş olanağı sağlıyor. Bunun için kişinin çalıştığı banka üzerinden temassız bir kart alması gerekir. Aynı zamanda pos cihazlarının en önemli uygulamaları içinde kablosuz sistemi gelir. Böylece cihaz her yere rahat bir biçimde götürülebilmekte ve işlem yapılabilmektedir.

 Bankanın sistemine bağlı olarak işletmede değişik POS cihazları bulunur. Böylece bankaya uygun biçimde POS cihazı üzerinden temaslı ve ya temassız biçimde işlem gerçekleşir. Kart okuyucu üzerinden belli bir mesafede temassız olarak kart okunduktan sonra, otomatik olarak fiş çıkar. Genel açıdan pos cihazlarının kullanım uygulamaları bunlardır.Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap