1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Sosyal medyada 5 saatten fazla zaman geçiriyorlar! – Teknoloji Haberleri

Sosyal medyada 5 saatten fazla zaman geçiriyorlar! – Teknoloji Haberleri

60b5e8d45542822a4871ee7c.jpg

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Yükseköğretim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (YUAM) üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirdiği bir araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Buna göre üniversite öğrencilerinin beşte birine yakını, yani yüzde 17,3′ ü sosyal medyada günde 5 saatten fazla zaman geçiriyor. Bu öğrencilerin sosyal medyayı kullanma amaçları ise ödev ve ya projelerle alakalı araştırma yapmak, merak ettikleri ve ya ilgi duydukları bir konu hakkında bilgi edinmek, farklı görüş ve düşünceler hakkında bilgi sahibi olmak olarak açıklandı.

İŞTE ARAŞTIRMANIN DETAYLARI

İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Somayyeh Radmard önderliğinde, Doç. Dr. Yılmaz Soysal, Dr. Öğretim Üyesi Ali Yiğit Kutluca ve Arş. Gör. Zeynep Türkten oluşan ekip, üniversitenin Eğitim, Fen Edebiyat, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Anadolu BİL Meslek Yüksekokulunda 1, 2, 3, ve 4’üncü sınıfta öğrenim gören, 2 bin 048’i kadın, 1169’u erkek, toplam 3 bin 283 öğrenci ile gerçekleştirdiği araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Sosyal medyada 5 saatten fazla zaman geçiriyorlar

Katılımcı öğrencilerin yüzde 40,4’ünün günlük vakitlerinin en azından 1 ilâ 3 saatini, yüzde 34,8’inin 3 ilâ 5 saatini, yüzde 17,3’ünün ise günde 5 saatten fazla zamanını sosyal medya platformlarından birinde geçirmekte olduğu belirledi. Araştırmaya katılan öğrencilerden çoğunun sosyal medya araçlarını, ödev ve ya projelerle alakalı araştırma yapmak, merak ettikleri ve ya ilgi duydukları bir konu hakkında bilgi edinmek, farklı görüş ve düşünceler hakkında bilgi sahibi olmak amacı ile sosyal medyada zaman geçirmekten mutluluk duyduklarını belirttikleri, bu nedenle sosyal medya kullanan öğrencilerin daha çok Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Fen-Edebiyat Fakültelerinde öğrenim gördükleri tespit edildi.

EĞLENCE AMACIYLA DA KULLANILIYOR

Araştırmada, katılan öğrencilerin akademik başarı düzeyleri arttıkça sosyal medyayı eğlence, dijital-sosyal iletişim ve problem çözmekten ziyade daha çok bilgi paylaşımı amacıyla kullanma eğiliminde oldukları tespit edildi. Eğlence amaçlı kullanım boyutunun en yüksek kullanım oranı İletişim ve Eğitim Fakültesinde görüldü.

Diğer taraftan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin, sosyal medya gruplarıyla iletişim halinde olabilmek amacıyla diğer fakültelerde öğrenim gören öğrencilere göre sosyal medyayı daha fazla kullanmakta oldukları tespit edildi. Bununla birlikte, İletişim Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Anadolu BİL Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin, diğer fakültelerdeki öğrencilere nazaran sosyal medya gruplarını daha çok problem çözme amaçlı kullanma eğiliminde oldukları da ortaya çıktı.

problem ÇÖZME PLATFORMU

Araştırmada elde edilen bulgulardan hareketle araştırmaya katılan, sosyal medyayı kullanan öğrencilerin, sağlık ile ilgili sorunlarına çözüm yolları bulmak, kimseyle paylaşamadığı kişisel sorunlara çözüm bulmak ve başkalarının günlük yaşamlarını takip etmek için sosyal medyayı kullandıkları belirlendi.

Araştırmaya dâhil olan katılımcıların birçoğunun sosyal medyayı sosyal çevrelerindeki insanlarla yaşadıkları problemleri çözmek, aynı zamanda arkadaşlarının ve ya ilgi duydukları kişilerin yaşantılarını takip etmek, yeni arkadaşlıklar kurmak ve ödevleri ile ilgili okul arkadaşlarından bilgi edinmek amacıyla sosyal medyayı kullandıkları tespit edildi. Ancak, bu öğrenciler arasında sosyal medyayı daha çok bilgi edinmek ve paylaşmak amacıyla kullanan üniversite öğrencilerinin, sosyal medyada bir gün içinde 3-5 saat zaman harcadıkları ortaya çıktı.Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap