1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SpaceX, Starlink’i internetini uçaklara entegre edecek – Teknoloji Haberleri

SpaceX, Starlink’i internetini uçaklara entegre edecek – Teknoloji Haberleri

60c1e94155428023e86ba962.jpg

SpaceX’in Starlink uyduları başarıyla uzaya fırlatılırken yeni bir anlaşmanın detayları ortaya çıktı. Alçak dünya yörüngesine gönderilen Falcon 9 roketleri, Starlink uydularını yerleştiriyor. Şu anda bin 620 olan uydu sayısı, ilerleyen dönemde çok daha fazla olacak. 

Elon Musk‘ın yaptığı bir açıklamada uyduların yalnızca ev veyahut iş yerlerinde kullanılmayacağı aynı şekilde farklı alanlarda da kullanılacağını söylemişti. Ortaya çıktığı kadarıyla Starlink uydularının internetleri uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlar için gelecek. Elbette bu listede Tesla araçlar da bulunuyor. 

SpaceX, Starlinki internetini uçaklara entegre edecek

Yeni yapılan resmi açıklamalarda SpaceX Starlink internet sisteminin uçaklara getirilmesi için birden fazla havayolu firması ile görüşmeler gerçekleşiyor. Söz konusu planda uzaydan internetin uçak içersinde Wi-Fi olarak sunulması planlanıyor. Bu da yolcuların internet bağlantısının çok daha hızlı olacağı ortaya çıkıyor. 

Bunun için maliyet hesaplaması şu an için yapılmadı ancak ‘düşük maliyetli olması’ beklenmiyor. İnternetin ise 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına kadar ulaşabiliyor. Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap