1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Telefonunuza yüklemeyin! Yavaş yavaş öldürüyor – Teknoloji Haberleri

Telefonunuza yüklemeyin! Yavaş yavaş öldürüyor – Teknoloji Haberleri

60aa34525542840ee41445f1.jpg

Telefon katili olarak adlandırılan bu mobil uygulamaların bazıları telefonun bataryasını resmen emiyor. Aktif olarak pek çok kişi mobil uygulamalara güveniyor. Gerek spor yapmak için gerekse görüntülü ve sesli görüşmeler yapmak amacıyla ve ya sosyal medyada gezinmek için popüler uygulamaları tercih eden milyonlarca kişi bataryasının daha çabuk bittiğine şahit oluyor. 

POPÜLER UYGULAMALAR DA YER ALIYOR

Telefonların ömrünü kısaltan adeta öldüren bu uygulamaların konum bilgilerini çekmesi, kamera kullanımı ve benzer verileri sürekli takip etmesi bunları ‘telefon katili’ uygulamalar olarak adlandırılmasına neden oluyor. 

Yapılan araştırmada da telefonların bataryasını sömüren bu uygulamalar telefonun sadece konum bilgilerini kullanmıyor. Wi-Fi açıkken sürekli veri çekmesi, parmak izi ve ekran kilidi gibi güvenlik yöntemlerini kullanması, kamera ve mikrofon gibi araçları kullanması telefonları yavaş yavaş öldürüyor. 

Telefonunuza yüklemeyin Yavaş yavaş öldürüyor

Yapılan araştırmalara göre en çok batarya harcayan uygulamalar arasında: Fitbit, Verizon, Uber, Skype, Facebook, Airbnb, BIGO Live, Instagram, Tinder, Bumble ve Snapchat başta olmak üzere onlarca uygulama bulunuyor. Sıralanan bu uygulamaların büyük bir çoğunluğu Türkiye’de de aktif bir şekilde kullanılıyor. 

Telefonunuza yüklemeyin Yavaş yavaş öldürüyor

Kullanıcıların bataryalarına saldıran bu uygulamalar arasında sırasıyla WhatsApp, Zoom, YouTube, Booking, Amazon, Telegram, Linkedln gibi popüler uygulamalar da yer alıyor. Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap