1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Telegram da WhatsApp gibi veri topluyor olabilir – Teknoloji Haberleri

Telegram da WhatsApp gibi veri topluyor olabilir – Teknoloji Haberleri

60b74a11554280275072f590.jpg

WhatsApp yaklaşık 2 milyar kullanıcıyı etkileyebilecek tartışmalı son güncellemede gizlilik politikalarında yapılan değişikliklerden dolayı milyonlarca kullanıcısını diğer mesajlaşma uygulamalarına kaptırdı. Facebook ile verilerini paylaşmak istemeyen kullanıcılar sadece sınırlı sayıda özelliği kullanabilecek.

Telegram, WhatsApp’ın tartışmalı güncellemesini büyük oranda kendi lehine çevirmeyi sağladı. Telegram, WhatsApp’ın kullanıcılarını gizlilik politikaları konusunda aldattığı konusunda insanları ulaştıktan sonra iki rakip arasındaki mücadele daha da derinleşti.

TELEGRAM İÇİN DE İŞLER KARIŞIYOR

WhatsApp veri paylaşımı konusunda kullanıcıların yanlış anladığı noktalar olduğunu ve ‘mesajların’ okunmadığını vurgulamıştı. Öte yandan Telegram, WhatsApp’ın kullanıcıların verilerine Facebook’a veyahut üçüncü bir tarafa erişim verme hakkının olmadığı bir kampanya başlattı. Ancak şimdi, rakip mesajlaşma uygulaması bu kadar iddiayı ortaya attıktan sonra Telegram son güncellemesiyle kullanıcılardan daha fazla kişisel veri toplamaya başladı.

Forbes’a göre, kullanıcıların finansal verileri, e-postaları, özel sohbetleri, belirli konumları ve hatta medya dosyaları gibi daha fazla ayrıntıyı toplamayı içeriyor. Platform bu verileri istemeden toplamış ve platform tarafından toplanan tüm bilgiler kullanıcılara aktarılıyor. Ancak bu platformun topladığı veri sayısının, rakibi WhatsApp’ın topladığı verilerden önemli ölçüde daha az olduğu da belirtiliyor.

Telegram toplanılan verilerin yalnızca kullanıcının belirli işlevlere erişmek istediğinde kullanıldığını belirtiyor. Platformun verilere şifreleme sağlamadığını ve bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulaması olduğunu anlamak kolaydır ve personel bilgileri bile alabilir. Kullanıcılar, şifrelemenin güvenilirliğine değil, platformun yönergelerine güveniyorlar.

Telegram’ın yeni güncellemesi ise platformu sıkıntıya soktu. Facebook, Telegram’ın varsayılan olarak sohbetin şifrelemesini sunmadığını ve , büyük miktarda kullanıcı verisini sızdırdığını vurguladı. Telegram’ın bu güncellemesi, dünya çapındaki yarım milyar kullanıcıyı da etkileyebilir.Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap