İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. TikTok akımı onlarca çocuğu hastanelik etti – Teknoloji Haberleri

TikTok akımı onlarca çocuğu hastanelik etti – Teknoloji Haberleri

60b390a3554285305c7218c8.jpg

TikTok pek çok akım ile büyümesine devam ederken, bilinçsizce ortaya atılan bazı meydan okumalar çocukların hastanelik olmasına neden oluyor. Küçük mıknatıslı topların piercing olarak görünen bu cisim, yeni akımda İngiltere’de tahminen 65 çocuğun hastanelik olmasına neden oldu. 

DAHA ÖNCE ÖLDÜREN AKIMLAR OLMUŞTU: BU DA ÇOK TEHLİKELİ

Daha önce de küçük yaştaki çocukların öldüğü TikTok akımları olmuştu. Meydan okuma olarak yapılan bu akımlar ise daha çok çocukların etkilendiği belirtiliyor.

Akım sebebiyle sadece İngiltere’de piercing gibi görünen süper manyetik topları yutan en az 65 çocuk acil ameliyata alındı. Ülkede sağlık uyarısı yapılarak topların yutulması durumunda bağırsak veyahut kan damarlarını delinebileceğinin altı çizildi. 

TikTok uygulamasında, gençler arasında popülerleşen ve dillerine yerleştirdikleri süper manyetik topları piercing gibi gösterdikleri yeni akım, İngiltere’de çok sayıda çocuğun hastanelik olmasına neden oldu.

TikTok akımı onlarca çocuğu hastanelik etti

Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) yapılan acil uyarıda, süper manyetik topların kazara yutulması durumunda bağırsak veyahut kan damarlarını delebileceği belirtildi.

Uyarıda, “Birden fazla ‘süper güçlü’ mıknatıs, yutulursa veyahut mıknatıslar metal bir nesneyle yutulursa, bağırsakların farklı kısımlarından güçlü bir şekilde birbirlerine çekilebilirler. Bağırsak dokusunun bu sıkışması saatler içinde nekroza (doku ölümü), bağırsak veyahut kan damarlarının delinmesine neden olabilir. Bu nedenle acil değerlendirme ve tedavi hayati önem taşır” denildi.

 

“EN AZ 65 ÇOCUK AMELİYATA ALINDI”

Öte yandan NHS’ten yapılan yazılı açıklamada, söz konusu manyetik topların yasaklanması çağrısında bulunuldu. Yapılan yazılı açıklamada, en az 65 çocuğun manyetik toplar nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu minik manyetik toplar yaygın olarak oyuncak olarak satılıyor ve son zamanlarda TikTok’ta gençler tarafından sahte dil piercingi olarak kullanılıyor. NHS, mıknatısları yuttuktan sonra son üç yıl içinde en az 65 çocuğun acil ameliyat için hastaneye kaldırılmasının ardından hasta güvenlik uyarısı yayınladı” denildi.

 Haber Kaynağı

Yorum Yap

Yorum Yap