Zynga Bir Tane Daha Türk Oyun Şirketi Satın Alıyor!

[ad_1]

zynga-bir-tane-daha-turk-oyun-sirketi-satin-aliyor

Zynga Bir Tane Daha Türk Oyun Şirketi Satın Alıyor! Zynga’nın ana hissedarı olduğu Rollic Games, ByteTyper ve Forgerhero şirketleri satın almak adına ilk resmi adımları attı. Devralma işlemi Rekabet Kurumu tarafından resmi olarak duyuruldu.

Merkezi ABD olan mobil oyun stüdyosu Zynga, gözüne bir Türk şirketi daha kestirdi. Daha öncelerde Türkiye’den Peak Games, Gram Games ve Rollic Games’i de bünyesine alan Zynga şimdi ise Forgerhero ve ByteType’ı satın almak istiyor.

Satın alma işlemlerini doğrudan Zynga gerçekleştirmiyor. Zynga’nın ana hissedarı olduğu Rollic Games bu işlemleri yapacak. Rollic Games kendi bünyesine ByteType ve ForgerHero’yu bünyesine alacak. Bu şekilde de bu iki oyun stüdyosu dolaylı yoldan Zynga çatısı altında yerini almış olacak. Burada da faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek. Devralma işleminin gerçekleştirilmesi için Rekabet Kurumu’na devralma başvurusu çoktan gerçekleşti. Aynı zamanda da Rekabet Kurumu web sitesinde konu ile ilgili resmi açıklamalarda bulundu. Anlaşmanın maddi boyutu hakkından herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Şu anda ByteTyper’ın web sitesine bakıldığında App Store üzerinde 20 adet oyunun bulunduğu gözlemler arasında.zynga-bir-tane-daha-turk-oyun-sirketi-satin-aliyor-1

Zynga, Türk şirketlerine 2,3 milyar dolar harcadı

Zynga Bir Tane Daha Türk Oyun Şirketi Satın Alıyor! Şirket toplam olarak 2 milyar 318 milyon dolar ödeyerek Peak Games, Rollic Games ve Gram Games’i bünyesine almıştı. Türkiye, mobil oyun sektörü içersinde güçlü firmaların doğuşuna sahne olmakta. Türkiye’nin ilk unicorn girişimi Peak Games’ti. Geçtiğimiz haftalarda ise Dream Games adındaki yerli mobil oyun şirketi 1 milyar dolar değerlemeyi aştığını söyleyerek Türkiye’nin üçüncü unicorn şirketi olduğunu söyledi. Zynga ve çok daha fazlası için Hubogi sayfasını takipte kalın.[ad_2]

Haber Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir